Sprocket disc (hardened) KRS16B-1-Z012-45HRC
Main dimensions for KRS16B-1-Z012-45HRC
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| z | 12 | number of teeth |
| pt | 1" 25.40 mm |
Pitch (inch) - Dimensions for roller chain Pitch (metric) - Dimensions for roller chain |
| b1 | 17.02 mm | Internal width (metric) - Dimensions for roller chain |
| d1 | 15.88 mm | Roller diameter - Dimensions for roller chain |
| Dk | 109.00 mm | Tip diameter (gearing) |
| Dt | 98.14 mm | Pitch circle diameter (gearing) |
| D | 16.00 mm | Diameter of pilot hole |
| C | 2.50 mm | Radius width |
| r | 26.00 mm | Gear radius |
| Zb | 16.20 mm | Tooth width |