Sprocket disc KRS08B-1-Z010
Main dimensions for KRS08B-1-Z010
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| z | 10 | number of teeth |
| pt | 1/2" 12.70 mm |
Pitch (inch) - Dimensions for roller chain Pitch (metric) - Dimensions for roller chain |
| b1 | 5/16" 7.75 mm |
| d1 | 8.51 mm | Roller diameter - Dimensions for roller chain |
| Dk | 45.20 mm | Tip diameter (gearing) |
| Dt | 41.10 mm | Pitch circle diameter (gearing) |
| D | 10.00 mm | Diameter of pilot hole |
| C | 1.30 mm | Radius width |
| r | 13.00 mm | Gear radius |
| Zb | 7.20 mm | Tooth width |