Radial spherical plain bearing GE35-FO-2RS
Main dimensions for GE35-FO-2RS
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 35.00 mm | shaft diameter, tolerance: 0 / -0.012 mm |
| D | 62.00 mm | outer diameter, tolerance: 0 / -0.013 mm |
| B | 35.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.120 mm |
| C | 22.00 mm | width, tolerance: 0 / -0.300 mm |
| dK | 53.00 mm | diameter head circle |
| α | 16 ° | max tilting angle |
| r1s min. | 0.60 mm | min. edge distance |
| r2s min. | 1.00 mm | min. edge distance |
| da min. | 39.70 mm | connection dimension |
| Da max. | 51.00 mm | connection dimension |