Double row angular contact ball bearing 30/6-2Z-TVH
Main dimensions for 30/6-2Z-TVH
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| d | 6.00 mm | shaft diameter |
| D | 17.00 mm | outer diameter |
| B | 9.00 mm | width |
| a | 8.80 mm | Distance from pressure cone tip |
| rmin. | 0.30 mm | min. edge distance |
| ra max. | 0.30 mm | maximum fillet radius |
| da min. | 8.00 mm | minimum diameter of shaft shoulder |
| Da max. | 15.00 mm | maximum diameter of housing shoulder |