Tandhjul (forboret til konisk bøsning) KR12B-1-Z016-1610
Hoveddimensioner til KR12B-1-Z016-1610
| Betegnelse | Dimension | Bemærkning |
|---|---|---|
| z | 16 | antal tænder |
| pt | 3/4" 19,05 mm |
Pitch (tommer) - Dimensioner for rullekæde Pitch (metrisk) - Dimensioner for rullekæde |
| b1 | 7/16" 11,68 mm |
| d1 | 12,07 mm | Rulle diameter - Dimensioner for rullekæde |
| Dk | 105,50 mm | Spidsdiameter (gear) |
| Dt | 97,65 mm | Stigcirkeldiameter (gear) |
| Dn | 75,00 mm | Nav diameter |
| D | 16,00 mm | Diameter af pilothul |
| L | 35,00 mm | samlet længde |
| C | 2,00 mm | Radius bredde |
| r | 19,00 mm | Gear radius |
| Zb | 11,10 mm | Tandbredde |