Radial stangende GAKR12-PB
Hoveddimensioner til GAKR12-PB
| Betegnelse | Dimension | Bemærkning |
|---|---|---|
| d | 12,00 mm | Aksel diameter, tolerance: 0,018 mm, (boringstolerance: H7 (aritmetisk middelværdi)) |
| D | 26,00 mm | udvendig diameter, leje |
| B | 16,00 mm | tolerance: -0,120 mm |
| dK | 22,23 mm | Hovedcirkeldiameter |
| d1 | 15,40 mm | Ydre kravediameter på inderringen |
| d2 | 32,00 mm | Ydre øjendiameter |
| d3 | M12 | Udvendigt gevind, højregevind |
| h | 54,00 mm | Skaftlængde, hoved |
| C1 | 12,00 mm | Bredde af stangenden |
| ɑ | 13,00 mm | Tilt vinkel |
| l1 | 32,00 mm | Aksellængde udvendigt gevind |
| l2 | 70,00 mm | samlet længde |
| r1s | 0,30 mm | min. kantafstand |
Præstationsdata for GAKR12-PB
|---|---|---|
| Cr | 13.400 N | dynamisk belastningsgrad, radial |
| C0r | 20.800 N | statisk belastning, radial (Hovedbelastningskapacitet) |
| CNmin | 0 mm | minimal radial frigang |
| CNmax | 0,04 mm | maksimum radial frigang |