Kedjehjulsskiva KRS20B-1-Z008
Huvuddimensioner för KRS20B-1-Z008
| Beteckning | Dimensionera | Anmärkning |
|---|---|---|
| z | 8 | antal tänder |
| pt | 1" 1/4 31,75 mm |
Pitch (tum) - Mått för rullkedja Pitch (metrisk) - Mått för rullkedja |
| b1 | 3/4 19,56 mm |
Intern bredd (tum) - Mått för rullkedja Intern bredd (metrisk) - Mått för rullkedja |
| d1 | 19,05 mm | Rulldiameter - Mått för rullkedja |
| Dk | 98,10 mm | Spetsdiameter (växel) |
| Dt | 82,96 mm | Delningscirkeldiameter (växel) |
| D | 20,00 mm | Pilothålets diameter |
| C | 3,50 mm | Radiebredd |
| r | 32,00 mm | Växelradie |
| Zb | 18,50 mm | Tandbredd |
Prestationsdata för KRS20B-1-Z008
|---|
Andra storlekar på KRS20B-1-Z008 serier KRS20B-1 (68)
| Beteckning | Dimensionera | Rullkedja | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| z | Dk | Dt | D | r | C | Zb | h2 | h3 | p | b1 | d1 | |||
| mm | mm | mm | mm | mm | mm | mm | mm | mm | inch | mm | inch | mm | ||
| KRS20B-1-Z008 | 8 | 98,10 | 82,96 | 20,00 | 32,00 | 3,50 | 18,50 | - | - | 31,75 | 1" 1/4 | 19,56 | 3/4" | 19,05 |