Kedjehjulsskiva KRS05B-1-Z100
Huvuddimensioner för KRS05B-1-Z100
| Beteckning | Dimensionera | Anmärkning |
|---|---|---|
| z | 100 | antal tänder |
| pt | 8,00 mm | Pitch (metrisk) - Mått för rullkedja |
| b1 | 3,00 mm | Intern bredd (metrisk) - Mått för rullkedja |
| d1 | 5,00 mm | Rulldiameter - Mått för rullkedja |
| Dk | 258,90 mm | Spetsdiameter (växel) |
| Dt | 254,68 mm | Delningscirkeldiameter (växel) |
| D | 20,00 mm | Pilothålets diameter |
| C | 1,00 mm | Radiebredd |
| r | 8,00 mm | Växelradie |
| Zb | 2,80 mm | Tandbredd |