Radiell stavände GIKL16-PW
Huvuddimensioner för GIKL16-PW
| Beteckning | Dimensionera | Anmärkning |
|---|---|---|
| d | 16,00 mm | Axeldiameter, tolerans: 0,018 mm, (håltolerans: H7 (arithmetiskt medelvärde)) |
| D | 32,00 mm | ytterdiameter, lager |
| B | 21,00 mm | tolerans: -0,120 mm |
| dK | 28,58 mm | Huvudets cirkeldiameter |
| d1 | 19,30 mm | Ytterkrage diameter på innerringen |
| d2 | 42,00 mm | Ytterögondiameter |
| d3 | M16-LH | Invändig gänga, vänstergänga |
| d4 | 22,00 mm | Axeldiameter |
| d5 | 28,00 mm | Axeldiameter |
| h1 | 64,00 mm | Skaftlängd, huvud |
| C1 | 15,00 mm | Bredd på spöänden |
| ɑ | 15,00 mm | Lutningsvinkel |
| l3 | 28,00 mm | Trådlängd |
| l4 | 85,00 mm | total längd |
| l5 | 8,00 mm | midjebandets längd på spöänden |
| l7 | 23,00 mm | Avstånd mellan hål till gängaxelstart |
| W | 22,00 mm | skiftnyckelns bredd |
| r1s | 0,30 mm | min. kantavstånd |
Prestationsdata för GIKL16-PW
|---|---|---|
| Cr | 39.000 N | dynamisk belastning, radiell |
| C0r | 45.200 N | statisk belastning, radiell (Huvudets belastningskapacitet) |
| CNmin | 0 mm | minimal radiellt spel |
| CNmax | 0,04 mm | maximal radiellt spel |