Hydraulisk stångände GIHNLK90-LO
Huvuddimensioner för GIHNLK90-LO
| Beteckning | Dimensionera | Anmärkning |
|---|---|---|
| d | 90,00 mm | Axeldiameter, tolerans: 0,035 mm |
| D | 130,00 mm | ytterdiameter, lager |
| B | 90,00 mm | tolerans: -0,350 mm |
| dK | 115,00 mm | Huvudets cirkeldiameter |
| d1 | 99,00 mm | Ytterkrage diameter på innerringen |
| d2 | 185,00 mm | Ytterögondiameter |
| d3 | M72x3-LH | Invändig gänga, vänstergänga |
| d4 | 100,00 mm | Skaftdiameter skuldra |
| d5 | 160,00 mm | Skaftdiameter skuldra |
| h1 | 195,00 mm | Skaftlängd, huvud |
| C1 | 72,00 mm | Bredd på spöänden |
| ɑ | 4,00 mm | Lutningsvinkel |
| l3 | 91,00 mm | Trådlängd |
| l4 | 296,00 mm | total längd |
| l7 | 85,00 mm | Avstånd mellan hål till gängaxelstart |
Prestationsdata för GIHNLK90-LO
|---|---|---|
| Cr | 490.000 N | dynamisk belastning, radiell |
| C0r | 660.000 N | statisk belastning, radiell (Huvudets belastningskapacitet) |
| CNmin | mm | minimal radiellt spel |
| CNmax | 0,14 mm | maximal radiellt spel |