Radiell stavände GAR40-DO-2RS
Huvuddimensioner för GAR40-DO-2RS
| Beteckning | Dimensionera | Anmärkning |
|---|---|---|
| d | 40,00 mm | Axeldiameter, tolerans: -0,012 mm |
| D | 62,00 mm | ytterdiameter, lager |
| B | 28,00 mm | tolerans: -0,120 mm |
| dK | 53,00 mm | Huvudets cirkeldiameter |
| d1 | 45,00 mm | Ytterkrage diameter på innerringen |
| d2 | 92,00 mm | Ytterögondiameter |
| d3 | M39x3 | Utvändig gänga, högergänga |
| h | 150,00 mm | Skaftlängd, huvud |
| C1 | 23,00 mm | Bredd på spöänden |
| ɑ | 7,00 mm | Lutningsvinkel |
| l1 | 86,00 mm | Axellängd utvändig gänga |
| l2 | 196,00 mm | total längd |
| l7 | 48,00 mm | Avstånd mellan hål till gängaxelstart |
| r1s | 0,60 mm | min. kantavstånd |
Prestationsdata för GAR40-DO-2RS
|---|---|---|
| Cr | 100.000 N | dynamisk belastning, radiell |
| C0r | 194.000 N | statisk belastning, radiell (Huvudets belastningskapacitet) |
| CNmin | 0,04 mm | minimal radiellt spel |
| CNmax | 0,12 mm | maximal radiellt spel |