Taper bush TB3525-045 Keyway according to DIN 6885
Main dimensions for TB3525-045
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| D | 45.00 mm | shaft diameter |
| D1 | 127.00 mm | outer diameter |
| S | 64.90 mm | width |
| b | 14.00 mm | tolerance: +/- 0.021 mm (Js9) |
| h | 3.80 mm | t - D |
| t | 48.80 mm | D + 3.80 |
Performance data for TB3525-045
|---|---|---|
| BSW | 1/2" x 1 1/2" | Fastening screws (British Standard Whitworth) |
| Tv | 115.00 Nm | Tightening torque of the screws |
| Mt | 5.06 Nm | Transmissible torque |