Sprocket disc KRS05B-1-Z028
Main dimensions for KRS05B-1-Z028
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| z | 28 | number of teeth |
| pt | 8.00 mm | Pitch (metric) - Dimensions for roller chain |
| b1 | 3.00 mm | Internal width (metric) - Dimensions for roller chain |
| d1 | 5.00 mm | Roller diameter - Dimensions for roller chain |
| Dk | 74.80 mm | Tip diameter (gearing) |
| Dt | 71.45 mm | Pitch circle diameter (gearing) |
| D | 10.00 mm | Diameter of pilot hole |
| C | 1.00 mm | Radius width |
| r | 8.00 mm | Gear radius |
| Zb | 2.80 mm | Tooth width |