Stainless steel Sprocket KR16B-1-Z025-AISI304
Main dimensions for KR16B-1-Z025-AISI304
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| z | 25 | number of teeth |
| pt | 1" 25.40 mm |
Pitch (inch) - Dimensions for roller chain Pitch (metric) - Dimensions for roller chain |
| b1 | 17.02 mm | Internal width (metric) - Dimensions for roller chain |
| d1 | 15.88 mm | Roller diameter - Dimensions for roller chain |
| Dk | 213.50 mm | Tip diameter (gearing) |
| Dt | 202.66 mm | Pitch circle diameter (gearing) |
| Dn | 110.00 mm | Hub diameter |
| D | 20.00 mm | Diameter of pilot hole |
| L | 50.00 mm | overall length |
| C | 2.50 mm | Radius width |
| r | 26.00 mm | Gear radius |
| Zb | 16.20 mm | Tooth width |