Sprocket (pre-drilled for taper bush) KR16B-1-Z013-1610
Main dimensions for KR16B-1-Z013-1610
| Designation | Dimension | Remark |
|---|---|---|
| z | 13 | number of teeth |
| pt | 1" 25.40 mm |
Pitch (inch) - Dimensions for roller chain Pitch (metric) - Dimensions for roller chain |
| b1 | 17.02 mm | Internal width (metric) - Dimensions for roller chain |
| d1 | 15.88 mm | Roller diameter - Dimensions for roller chain |
| Dk | 117.00 mm | Tip diameter (gearing) |
| Dt | 106.12 mm | Pitch circle diameter (gearing) |
| Dn | 78.00 mm | Hub diameter |
| D | 16.00 mm | Diameter of pilot hole |
| L | 40.00 mm | overall length |
| C | 2.50 mm | Radius width |
| r | 26.00 mm | Gear radius |
| Zb | 16.20 mm | Tooth width |
Performance data for KR16B-1-Z013-1610
|---|
Other sizes of KR16B-1-Z013-1610 series TBKR16B-1 (23)
| Designation | Dimension | Roller chain | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| z | Dk | Dt | Dn | D | L | r | C | Zb | h2 | h3 | p | b1 | d1 | |||
| mm | mm | mm | mm | mm | mm | mm | mm | mm | mm | mm | inch | mm | inch | mm | ||
| KR16B-1-Z013-1610 | 13 | 117,00 | 106,12 | 78,00 | 16,00 | 40,00 | 26,00 | 2,50 | 16,20 | - | - | 25,40 | 1" | 17,02 | - | 15,88 |