Tandhjulsskive KRS20B-3-Z025
Hoveddimensioner til KRS20B-3-Z025
| Betegnelse | Dimension | Bemærkning |
|---|---|---|
| z | 25 | antal tænder |
| pt | 1" 1/4 31,75 mm |
Pitch (tommer) - Dimensioner for rullekæde Pitch (metrisk) - Dimensioner for rullekæde |
| b1 | 3/4 19,56 mm |
| d1 | 19,05 mm | Rulle diameter - Dimensioner for rullekæde |
| Dk | 268,50 mm | Spidsdiameter (gear) |
| Dt | 253,33 mm | Stigcirkeldiameter (gear) |
| D | 25,00 mm | Diameter af pilothul |
| C | 3,50 mm | Radius bredde |
| r | 32,00 mm | Gear radius |
| Zb | 18,20 mm | Tandbredde |
| h3 | 91,00 mm | Tandbredde |