Tandhjul (hærdet) KR08B-1-Z013-45HRC
Hoveddimensioner til KR08B-1-Z013-45HRC
| Betegnelse | Dimension | Bemærkning |
|---|---|---|
| z | 13 | antal tænder |
| pt | 1/2" 12,70 mm |
Pitch (tommer) - Dimensioner for rullekæde Pitch (metrisk) - Dimensioner for rullekæde |
| b1 | 5/16" 7,75 mm |
| d1 | 8,51 mm | Rulle diameter - Dimensioner for rullekæde |
| Dk | 57,40 mm | Spidsdiameter (gear) |
| Dt | 53,06 mm | Stigcirkeldiameter (gear) |
| Dn | 37,00 mm | Nav diameter |
| D | 10,00 mm | Diameter af pilothul |
| L | 28,00 mm | samlet længde |
| C | 1,30 mm | Radius bredde |
| r | 13,00 mm | Gear radius |
| Zb | 7,20 mm | Tandbredde |